сабота , 20 јануари 2018

Штербик најдобар ракометар на светот за 2017 година

Голманот на Вардар, Арпад Штербик беше избран за најдобар ракометар на светот во 2017 година, од страна на специјализираниот ракометен сајт „handball-planet“.

Во гласањето беа вклучени 30 новинари од 27 земји, како и повеќе од 100.000 посетители на сајтот.

Зад Штербик е извонредна сезона со Вардар. Тој имаше голема заслуга за историската прва титула во Лигата на шампионите.

Покрај Штербик кој собра вкупно 89 бода во идеалниот тим влегоа: Уве Генсхајмер 82 бода (ПСЖ), Микел Хансен 71 (ПСЖ), Никола Карабатиќ 73 (ПСЖ), Недим Ремили 53 (ПСЖ), Виктор Томас 35 (Барселона), Бјарте Мирол  44 (Скјерн).

Најмногу гласови во изборот за најдобар одбранбен ракометар доби Лука Карабатиќ (40 бода) од ПСЖ. Втор во оваа категорија е Илија Абутовиќ од Вардар со 33 бода.

На вторите места во категориите лево крило и плејмејкер се најдоа Тимур Дибиров (41 бод), односно Лука Циндруиќ (62 бода).

Check Also

Aлександар Велјаноски одново најсреќен во Прилеп

Александар Велјаноски прв стигна до Светиот Крст во Прилеп и беше најсреќен меѓу стотината учесници …

Столтенберг ги поздрави двојазичноста и договорот со Бугарија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенбег е во прва посета на Република Македонија. По средбите …

Иванов: Богојавление треба да нè потсетува да не се навраќаме на старото, туку да се стремиме кон живот исполнет со љубов, понизност, милост и солидарност

 Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *