сабота , 20 јануари 2018

Инфантино: Мундијал без Италија е трагедија

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џини Инфантино, како трагедија го оцени отсуството на Италија од Светското првенство во Русија.

– Пред да станам функционер, јас бев навивач и морам да признам дека Мундијал без Италија е трагедија, изјави Инфантино.

Првиот човек на ФИФА кој е швајцарски државјанин и роден во италијански кантон рече дека Италија ја очекува многу работа за да се врати на местото што го заслужува, а тоа е врвот на светскиот фудбал.

Италија беше елиминирана од Шведска во баражот за Светското првенство во Русија што ќе се игра следната година.

За првпат по 60 години „азурите“ нема да учествуваат на Светско првенство.

Check Also

Aлександар Велјаноски одново најсреќен во Прилеп

Александар Велјаноски прв стигна до Светиот Крст во Прилеп и беше најсреќен меѓу стотината учесници …

Столтенберг ги поздрави двојазичноста и договорот со Бугарија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенбег е во прва посета на Република Македонија. По средбите …

Иванов: Богојавление треба да нè потсетува да не се навраќаме на старото, туку да се стремиме кон живот исполнет со љубов, понизност, милост и солидарност

 Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *