сабота , 15 декември 2018

Вработените во Еурокомпозит разочарани, денес повторно нема плата!

Вработените во Еурокомпозит Прилеп се гневни и разочарани од како изминува и последниот ден од дадениот рок за исплата на една Републичка плата за да работниците се вратат на своите работни места и веќе од наредната недела компанијата да почне со произвотство. 

Според досега достапните информации, претставници на компанијата од Прилеп пред некој ден се сретнаа со високи функционери во владата на Република Македонија и на средбата било договорено исплата на една Републичка плата и вработените да се вратат на своите работни места заклучно со денес ПЕТОК но изминува и денешниот ден а плата нема на сметката на вработените.

Според неофицијални информации доколку ваквата ситуација не се промени работниците ќе продолжат да штрајкуваат и нема да продолжат со произвотство.

 

Check Also

Ципрас: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

Алексис Ципрас по самитот на Европската Унија во Брисел со цинична насмевка ја најави забраната …

Опожарена викендицата на претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, Ристески се сомнева во политичка позадина

Синоќа околу ѝ10:30 минути била опожарена викендичката на претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп. Денес …

Мисајловски-Ќе ве издржиме и ќе ве поразиме!

Човек може да поднесе  пораз до одредена граница. Но кога некој ја преминува таа граница …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *