сабота , 15 декември 2018

Се погласни шпекулациите за проблеми помеѓу СДСМ и ДУИ

Се погласни се шпекулациите за наводни проблеми помеѓу СДСМ и ДУИ, што само по себе би можело да биде опасно за мнозинството и владата предводена од СДСМ. Во последно  време дури и медиумите почнаа да пишуваат за ваквите гласини од како една стара вест ја разбрани јавноста.

Според политичките аналитичари овие шпекулации може да се и вистините бидеќи СДСМ бара време од својот партнер ДУИ за имплементација за законот за употреба на јазиците а додека пак ВМРО-ДПМНЕ јасно и гласа одбива преговори и стои на својот став. Оваа ситуација би можела да биде погубна за СДСМ.

Дел од медиумите пак информираат за порака испратена од страна на ДУИ кон СДСМ во која јасно се дава на знаење дека доколку законот за јазици не помине што е можно поскоро коалицијата ќе се распадне.

Check Also

Ципрас: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

Алексис Ципрас по самитот на Европската Унија во Брисел со цинична насмевка ја најави забраната …

Опожарена викендицата на претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, Ристески се сомнева во политичка позадина

Синоќа околу ѝ10:30 минути била опожарена викендичката на претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп. Денес …

Мисајловски-Ќе ве издржиме и ќе ве поразиме!

Човек може да поднесе  пораз до одредена граница. Но кога некој ја преминува таа граница …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *