понеделник , 23 април 2018

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Ципрас: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

Алексис Ципрас по самитот на Европската Унија во Брисел со цинична насмевка ја најави забраната на користење терминот Република Македонија. Тој рече: „Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија, туку Горна или било која друга опција. Имаме волја да го решиме овој проблем, но нема никаков притисок, никој не не тера. Ова не е егзистенцнионално …

читај повеќе »

Опожарена викендицата на претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, Ристески се сомнева во политичка позадина

Синоќа околу ѝ10:30 минути била опожарена викендичката на претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп. Денес после овој немил чин се огласи и самиот Ристески кој истакна дека се сомнева во политичка позадина на целиот овој настан. Ристески истакна дека во викендичката нема приклучок за струја ниту плински боци ниту пак било какви елементи од кои би можел да избие пожар …

читај повеќе »

Мисајловски-Ќе ве издржиме и ќе ве поразиме!

Човек може да поднесе  пораз до одредена граница. Но кога некој ја преминува таа граница и не одбира средства да те порази, а со тоа те угнетува, тогаш се појавува нашата природна човечка одбрана. Ова е дел од статусот на Владо Мисајловски на неговиот Фејсбук профил, со кој тој на власта и порача дека граѓаните ќе ја издржат, но на …

читај повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ најавува масовни протести и предвремени парламентарни избори

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ т.е нејзиниот нов претседател Мицкоски во своето вчерашно гостување на еден Македонски телевизиски канал ги најави следните чекори на опозициската партија. Тој одговараќи на новинарско прашање изјави дека ВМРО-ДПМНЕ во моментов го анализира целото сценарио кое се случуваше во законодавниот дом кога неуставно и противзаконски беше донесен законот за употреба на јазиците. Мицкоски истакна дека во моментов опозициската …

читај повеќе »

Груевски: Судот е под силен политички притисок

Повторно сум овде во судот, во 8 дена, шест дена сум во судот. Пред неколку дена слушнавме како судијата кажа дека наредено му е овие предмети што се водат преку СЈО, да се туркаат со голема брзина, да бидат приоритетни, а сите други како што тој ги нарече редовни предмети да се одлагаат за на нивно место да дојдат овие …

читај повеќе »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го поведе народот во поход против оваа ненародна власт

ВМРО-ДПМНЕ се реконструира многу внимателно нема да дозволи да биде испровоцирана на непредвидени чекори. ВМРО-ДПМНЕ за многу краток период ќе се реорганизира ќе застане цврсто на нозе и ќе тргне во одлучувачки поход кон уривање на оваа ненародна власт предводена од Зоран Заев, а поддржана од Талат Џафери,се до моментот додека немаме предвремени избори, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во вечерашното …

читај повеќе »

Османи: Следната недела да се изгласа Законот за јазиците за доброто на Македонија

Наредната недела Законот за јазиците повторно ќе се најде пред пратениците и се очекува да биде изгласан заради доброто на Република Македонија, смета вицепремиерот за евро-интеграции Бујар Османи во изјава за Телма. Повеќе на оваа тема прочитајте на следниот линк

читај повеќе »

Да му помогнеме на Горазд самостојно да зачекори

Горазд Исаковиќ е детенце со посебни потреби и поради проблеми во колената и колковите, тој не може да се движи. Потребна му е хируршка интервенција за да застане на двете нозе, а родителите не се во можност да обезбедат финансиски средства кои се потребни за операција. Да му помогнеме на Горазд! Донирајте на телефонскиот број 070 143 133.

читај повеќе »

Нема притвор за соработникот на Спасовски

Нема притвор за советникот на Оливер Спасовски. С.Д. кој вчера беше приведен во полициската станица во Кисела Вода, а за кој денеска МВР излезе со детали, добил мерки на претпазливост. Соработникот на министерот за внатрешни работи остана без пасош, треба да се јавува на суд и веќе нема да оди на работа.

читај повеќе »

Зијадин Села повторно избран за претседател на Алијансата за Албанците

Зијадин Села денеска повторно е избран за претседател на Алијансата на Албанците. На конгресот во Тетово, од присутните 607 делегати, 606 гласаа за Села, а само еден гласаше против. На конгресот беа донесени и статутот на партијата, платформата и резолуцијата на партијата, која во себе содржи барање до Владата за промена на Уставот, за албанскиот јазик да биде еднаков со …

читај повеќе »