сабота , 23 јуни 2018

СПОРТ

Познат новиот тренер на Вардар

Шпанецот Роберто Гарсија Парондо од следната сезона ќе биде нов тренер на Вардар, како наследник на Раул Гонзалес. Парондо доаѓа од женската екипа на Вардар каде е помошник тренер и во следните две сезони ќе го предводи машкиот европскиот првак од клупата.

читај повеќе »

Македонија како 11-та го завршува Европското првенство

На Европското ракометно првенство во Хрватска синоќа заврши втората групна фаза по која познати се учесниците во полуфиналните натпревари, како и на пласманот од седмата до 16.позиција. Македонија првенството го заврши на 11.место со две победи, еден нерешен резултат и три порази. Во полуфиналето во петок ќе играат Франција – Шпанија (18 часот) и Данска – Шведска (20:30 часот). Претходно, …

читај повеќе »

Позната е дијагнозата на Лазаров, еве колку време капитенот мора да мирува

Капитенот Кирил Лазаров се повреди на натпреварот против Шпанија, во неделата и беше неизвесно дали воопшто ќе може да стапне на терен до крајот на шампионатот. Иако сакаше да помогне, се најде во состав и шутираше седмерци против Чешка, но против Данска нема да игра. Резултатите од магнетната резонанца покажуваат парцијална роптура на задниот бутен мускул. Со оваа дијагноза Кире …

читај повеќе »

Македонија вечерва против Чешка, Лазаров неизвесен

 Македонската ракометна репрезентација вечер од 20 часот и 30 минути во Вараждин против Чешка ќе го одигра својот втор дуел од втората фаза на Европското првенство. Од исходот на овој натпревар зависи дали Македонија ќе ги задржи шансите за полуфинале. За да се случи тоа „црвено-жолтите“ мораат да победат, а дали ќе триумфираат во голема мера ќе зависи дали ќе …

читај повеќе »

Сепак има надеж Кире да игра против Чешка и Данска!

И покрај утринските шпекулации од страна на ЕХФ преку нивните социјални мрежи дека Европското првенство за најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров е завршено, сепак и тоа како отворена е можноста Македонија до крајот на шампионатот повторно да смета на својот капитен, објави спортскиот портал ЕКИПА. -Лазаров ги заврши деталните лекарски прегледи во Загреб, на повредениот мускул, по што, како што дознаваме, …

читај повеќе »

Македонија ја стартува втората фаза против Шпанија

Македонската ракомeтна репрезентација вечерва, 20:30 часот, ќе го одигра првиот натпревар во втората фаза. Пред „црвено-жолтите“ ќе стои Шпанија, со двајца за нашата јавност добро познати играчи актуелниот и екс членот на Вардар, Жоан Канељас и Алекс Душебаев. Македонија во Групата 2 влезе со три бода, најмногу од сите репрезентации, а Шпанците пренесоа бод помалку. Во меѓувреме две средби, во …

читај повеќе »

Македонските навивачи ја продолжија традицијата за Водици: Го фаќаа крстот во Загреб

Македонските навивачи ја продолжија традицијата на големите ракометни натпреварувања за време на големиот христијански празник Богојавление – Водици. Околу 50 Македонци дојдоа во црквата Света Злата Мегленска во Загреб да го одбележат овој голем празник. Светиот крст го фати Петар Симонов од Скопје. Си посакаа здравје и уште победи за македонската репрезентација на ЕП. Инаку, ракометните натпреварувања се одржуваат во …

читај повеќе »

Македонските ракометари заминаа во Вараждин

Македонската ракометна репрезентација попладнево го напушти Загреб и тргна кон Вараждин каде ќе ги игра натпреварите од втората фаза на Европското првенство во Хрватска. Македонија е прва во новоформираната група со три пренесени бода од првата фаза. На „црвено-жолтите“ им претстојат дуели со Шпанија, Данска и со Чешка во обид да остварат поволни резултати кои ги им овозможат освојување на …

читај повеќе »

Македонија против Германија за прво место во групата на ЕП

 Македонската ракометната репрезентација против актуелниот европски шампион Германија вечерва ќе го одигра последниот меч од првата фаза на шампионатот во Хрватска.Двете селекции по првите две кола го обезбедија своето учество во втората фаза од натпреварувањето, така што денешниот меѓусебен дуел ќе претставува директна борба за пласман на првата позиција во групата, односно борба за што повеќе пренесени бодови во втората …

читај повеќе »

ЕХФ ја казни Македонија поради бизарна причина

 ЕХФ ја казни македонската репрезентација. Ракометната федерација на Македонија треба да плати глоба од 2.000 евра поради несоодветна опрема на ракометарите. Казната е поделена на 1.000 евра за различни чорапи на мечот со Словенија и уште 1.000 за „стреч-гаќички“, кои Манасков, Стоилов, Кире Лазаров, Филип Лазаров, Талески и Кузмановски ги носеле под официjалниот долен дел од дресот.

читај повеќе »